Frontend i backend programiranje
Kompletna aplikacija ima dva dela, deo zadužen za sve vizuelne elemente koje korisnik vidi i koristi na svom pretraživaču, tekst, boje, menije, dugmad, forme, interakcija sa korisnikom. Za frontend programiranje se koriste jezici HTML, javascript, CSS, može se dopuniti bibliotekama kao što je jquery i sa odgovarajućim frejmwork-om kao npr Bootstrap, Angular, React. Najjednostavniji websajtovi mogu se uraditi samo sa prva 3 pomenuta.
Backend je deo aplikacije koji korisnik ne vidi i to je deo koji upravlja sa podacima, tj bazom podataka.Ovaj deo je odgovoran za skladištenje, organizovanje i čuvanje podataka. Bekend komunicira sa frontendom, prima od njega informacije, zatim ih skladišti(čuva). Na zahtev izvlači podatke iz baze i šalje ih frontend delu aplikacije. Na statičkim sajtovima, gde se sadržaj stranica ne menja, ne mora da postoji backend, dok je na dinamičkim obavezan.
Jezici koji se koriste na serverskoj strani su: Node.js, PHP, Java, Python, Ruby, itd. CMS(Control Management System)
Web sajt se može kreirati samo uz pomoć HTML,CSS-a i javascript-a za izradu svake stranice, a može se koristiti neka web platforma, tj. sistem koji se koristi za kreiranje i upravljanje websajtom. Webplatforma se drugačije zove CMS(Control Management System) i najpoznatiji su: Wordpress, Joomla i Drupal.
CMS znatno ubrzava izradu web sajta i olakšava njegovo održavanje, ali sa druge strane postoje ograničenja u kreiranju sopstvenog koda. I sami CMS-ovi se međusobno razlikuju po tom pitanju. Dok je wordpress najpopularniji i pogodan je za sajtove sa manjim brojem stranica, za sajtove koji se prave kao blog sajtovi. Postoji veliki broj plugin-ova, tj. ekstenzija koje se mogu instalirati i povećati funkcionalnost websajta. Neke su besplatne, ali postoji i veliki broj komercijalnih. Wordpress je dobar za korisnike koji ne znaju i ne žele mnogo da pišu sopstveni kod i jednostavan je za korišćenje.
Joomla sa druge strane je pogodna za izradu većih sajtova i više nego wordpress dozvoljava pisanje sopstvenog koda za uređenje websajta. Kreiranje sajta za školu ili fakultet je dobar primer gde je joomla dobar izbor za CMS.
Drupal je najteži za korišćenje, ima najveću podršku za pisanje sopstvenog koda pri kreranju websajta i najpogodniji je za velike web sajtove, kao na primer, sajt neke velike korporacije.
Najveću slobodu u pisanju koda, ali i najviše zahtevanog vremena je praviti sajt bez CMS-a, ali uz korišćenje odgovarajućih framework-a kao podršku u kreiranju i održavanju websajta. Framework
Web framework ili software framework je podrška razvoju web aplikacija i sastoji se od API-ja(klasa koje se mogu koristiti za razvoj koda), web servisa i web resursa. Olakšavaju kreiranje aplikacija i standardizuju pisanje aplikacija u MVC(Model View Controler) arhitekturi. Dakle, razdvajaju model, vizuelni deo, i deo zadužen za upravljanje unutar jedne aplikacije. Automatizuju pisanje određenih standardnih delova koda, npr.obezbeđuju biblioteke za rad sa bazom podataka, upravljanje sesijama, deo za pravljenje templejta.
Za svaku tehnologiju postoji jedan ili više frameworka, npr Express za Node.js odnosno framework za serverski deo aplikacije pisan u javascript jeziku, za PHP su poznati Laravel, Simfony itd., u Python jeziku to je Đango, Spring za pisanje koda u Javi, Angular kao framework za klijentsku stranu web aplikacija, Ruby on Rails itd.
S obzirom da postoji back-end(pozadinski) i front-end(prednji) deo aplikacije, postoji kako back-end framework kao podršk za kreiranje serverske strane tako i front-end framework za kreiranje klijentskog dela aplikacije .
Kreiranje naslovne strane websajta
Image by Gerd Altmann from Pixabay
Hostovanje web sajta
Da bi kreiran sajt bio dostupan svima preko interneta, on mora biti hostovan kod nekog host provajdera. Posle pravljenja fajlova koji čine websajt, potrebno je za njih obezbediti prostor kod nekog hosting provajdera koji ima podršku za jezik u kojem je ta aplikacija pisana. Takođe je potrebno da kreiran websajt ima domen, odnosno adresu i ime sajta. U pozadini adrese i imena je određena ip adresa, preko koje kompjuteri međusobno komuniciraju na internetu.
U zavisnosti od tehnologija pisanja web sajta treba odabrati i odgovarajućeg provajdera.
0 Comments
Leave a Reply. |
AutorSlobodan Tršek WEB PROGRAMIRANJE
|