KREIRANJE DJANGO WEB APLIKACIJE- HEROKU PLATFORMA
Da bi neko preko interneta mogao da pristupi web aplikaciji, potrebno je postaviti aplikaciju na nekom hosting-u, u našem slučaju to je Heroku web platforma. Da bi se to uradilo potrebno je da krisnik na sajtu:
www.heroku.com/ kreira nalog, a zatim prijavi na sajt, kako bi za odabran programski jezik, mogao da kreira aplikaciju. Takođe je potrebno povezati skladište(repositorium engl.) tj. folder u kome se nalazi aplikacija na lokalu, sa aplikacijom na web platformi, da bi se preko prethodno instaliranog Heroku CLI(Command Line Interface) i instalisanog alata Git, moglo daljinski upravljati razvijanjem aplikacije na udaljenom web serveru, odnosno u ovom slučaju na Heroku platformi. |
Heroku platforma - video |
Krenimo ispočetka, tj. da bi se kreirao nalog na heroku web sajtu treba kliknuti na signup dugme i pojaviće se strana za registraciju, kao što je prikazano na sledećoj slici:
Posle registracije, a zatim prijavljivanja, proverava se autentifikacija korisničkog naloga i ako prođe, otvoriće se web strana kao na sledećoj slici:
Pre kreiranja samih aplikacija poželjno je kreirati Pipeline(grupa međusobno povezanih aplikacija, koje se mogu povezati sa određenim repozitorijumom na GitHub-u i tako ažurirati projekti koji se skladište tamo. Projekti na istom pipeline dele zajedničku bazu kodova, određene biblioteke i nalaze se u zajedničkom repozitorijumu.
Sa leve strane je dat primer već kreiranog pipeline pod imenom simulacije, koje u sebi povezuje 5 aplikacija, što je maksimalan broj aplikacija, ako se odabere besplatna verzija naloga na Heroku.
Sa desne se vidi prikazan meni sa izborom naredbi. U okviru pipeline može se uočiti da postoji više faza u kreiranju aplikacije: deploy, staging, production. Na slici ispod se vide dva projekta koja su “staging” fazi.
Sa desne se vidi prikazan meni sa izborom naredbi. U okviru pipeline može se uočiti da postoji više faza u kreiranju aplikacije: deploy, staging, production. Na slici ispod se vide dva projekta koja su “staging” fazi.
Aplikacija se može kreirati direktno na web platformi klikom na dugme addApp, i automatski povezati sa lokalnim računarom pomoću komande deploy ili se kasnije povezati sa lokalom preko odgovarajuće komande iz Heroku command line interfejsa(CLI). Na početku se aplikacija nalazi na pozornici(stage-u), i tu dalje ostaje sve dok je u fazi razvoja, da bi se na kraju prebacila u mod “production”, kada bude potpuno završena.
Klikom na naziv aplikacija otvara se stranica kao na sledećoj slici:
Kroz različite kartice (zaokružene crvenom linijom) mogu se podešavati razne opcije, upravljati resursima, vršiti ažuriranje aplikacije i na lokalnom računaru i na webserveru. Na slici je otvorena kartica overview gde se vidi pregled istorije izmena i trenutna podešavanja vezano za aplikaciju.Više detalja o ovome pogledajte u videu.
Preko Deploy kartice, može se povezati pipeline sa repozitorijumom na GitHub-u i omogućiti ažuriranje promena u aplikaciji u skladu sa promenama na GitHub-u. Takođe se definiše automatsko ili ručno razvijanje aplikacije, odnosno njene odabrane grane nag it aplikaciji koja je zadužena za kontrolu različitih verzija u toku razvoja aplikacije. Podrazumevana grana je Master(Branch). Sledeća slika prikazuje izgled Deploy kartice:
I u nastavku drugi deo webstrane:
Promenu imena aplikacije, brisanje, dodavanje konfiguracionih promenljivih , podešavanje programskog paketa, url adresu na github-u možemo upravljati na kartici settings:
Da bi aplikacija na lokalu mogla povezati sa kreiranom aplikacijom na server i daljinski razvijati preko command prompt-a na lokalnom računaru, potrebno je instalirati Heroku CLI, i Git.
Instalacija git-a
Odgovarajući instaler za git se može preuzeti sa git-scm.com/download/win
To je program koji omogućava komunikaciju između udaljenog servera i lokalnog foldera (repozitorijuma). To je zapravo version control system.
Drugi način je da se instalira github desktop aplikacija, koja onda instalira i git:
desktop.github.com
Drugi način je da se instalira github desktop aplikacija, koja onda instalira i git:
desktop.github.com
Heroku CLI(heroku command line interface)
Sistem komandi za rad na lokalu i razne komande za razvoj aplikacije na lokalu i na heroku sajtu. Skinuti i pokrenuti odgovarajući instaler sa strane devcenter.heroku.com/articles/getting-started-with-python#set-up
Kreiranje git daljinskog(remote)
Git remote je veryija repozitorijuma koji se nalazi na heroku serveru koji je povezan sa lokalnim(na lokalnom računaru). Da bi ovo kreirali u command prompt-u treba otkucati:
heroku create
ili
heroku create logo_kreator
ili
heroku create logo_kreator
U prvom slučaju će se kreirati aplikacija na serveru pod nasumično dodeljenim imenom. U drugom slučaju tačno je određeno kreirano ime aplikacije na udaljenom serveru. Da bi smo proverili da li postoji daljinska veza lokalne i verzije na serveru kucamo:
git remote -v
Ako je ova veza uspešno kreirana onda prebacujemo fajlove na server po master grani:
git push heroku master
Ovo isto se može uraditi i korišćenjem windows interfejsa na sledeći način. U fajl eksploreru dovesti do foldera repozitorijuma i onda desni klik na folder projekta, pa kliknuti u okviru kontekst menija na komandu Git commit ->master:
Kreiranje daljinskog sa već kreirane aplikacije na serveru koja još nije povezana sa aplikacijom na lokalnom računaru
Ovo se može povezati komandom u command promptu u okviru foldera projekta:
Prvo se moramo ulogovati
Prvo se moramo ulogovati
heroku login
a zatim:
heroku git:remote -a logo_kreator
Pokretanje aplikacije na udaljenom serveru
Da bi sada pokrenuli aplikaciju na udaljenom serveru kao i na lokalu treba otkucati:
heroku open
Podešavanje aplikacije na heroku serveru i povezivanje sa github-om
Na web strani
dashboard.heroku.com/apps
dashboard.heroku.com/apps
Možemo videti aplikacije koje razvijamo na heroku. Da bi one bile povezane sa repozitorijumom na github-u, potrebno je kreirati pipeline i ubaciti aplikaciju u isti. Pipeline se po vezuje sa određenim repozitorijumom na github-u.
Na slici se vide dva pipeline koji su povezani sa dva različita repozitorijuma na github-u. Ako na github-u ti repozitorijumi nisu kreirani onda ih prethodno treba kreirati.
Potrebno je registrovati se na github.com , a zatim se ulogovati. Posle kreiranja 2 repozitorijuma:
Potrebno je registrovati se na github.com , a zatim se ulogovati. Posle kreiranja 2 repozitorijuma:
Podešavanje pipeline na heroku
Dodate su dve aplikacije u pipeline pod nazivom simulacije, na pozornicu(stage):
Prethodno
|< Django aplikacija i baza podataka |
Sledeće
Kreiranje aplikacije na Heroku Web Platformi 2 >| |